معنای غربزدگی

d120e69b797e90f5d6065588aa543804متن جلسه اول از سری درسگفتارهای کتاب در دست انتشار «غرب و غرب‌زدگی و بحران حوالت تاریخی آن».

در جلسه اول متفکر فقید استاد سیّداحمد فردید سعی دارد اجمالی فهرست‌وار از مطالب کلّ جلسات را عنوان کند و در ضمن لازم می‌داند که در خصوص سوءتفاهم رایج نسبت به معنای غرب‌زدگی، در همین آغاز کلام، توضیح و تذکر دهد.
استاد در وهله اول راجع به غرب و غرب‌زدگی تاکید دارد که بر خلاف تصور رایج، نه تنها ما و جوامع شرقی، بلکه بیش از همه، خود غرب، غرب‌زده است و غرب‌زدگی به تعبیر وی، به معنای فلک‌زدگی، حوالت تاریخی و مکر لیل و نهار در روزگار آخرالزّمانی ما، در کل عالم است. این تلقّی نه فقط از تأمّل در حوادث فعلی جهان و مبانی خودبنیاد تفکر جدید و هم‌سخنی با منتقدان مدرنیته حاصل آمده، بلکه نتیجه مطالعه در مفهوم و معنای زمان و تاریخ در مذاهب، ادیان و آیین‌ها، بخصوص معارف اسلامی، حکمت ذوقی و کلام شیعی است. همچنین با توضیحات استاد روشن می‌شود که تلقی وی از زمان و وقت، نسبتی با علم تاریخ و فلسفه‌های تاریخ به مفهوم راست و چپ ندارد؛ بلکه تاملی است حکمی در حال و مقام آدمی در ادوار تفکّر با تأکید به اصل کلامی لاجبر و لاتفویض شیعه و تجلی اسماء الله در ادوار تاریخ متناسب با تلقّی حکمای انسی و نیز مسئله انتظار ظهور در پایان تاریخ به شرط جهاد اصغر و اکبر.

دریافت مطلب

این نوشته در درباره استاد, درباره حکمت و فلسفه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *